Rady pro kaprařinu v zimním období

největším rozdílem mezi lovem ryb v letním a zimním období především samotné prostředí. Za teplých měsíců hýří vody barvami a životem, ale v zimním období se celá scéna promění na šedivou, pochmurnou a nevlídně vypadající krajinu. Ulovení kapra při padajícím sněhu, je však prožitek který vám do těla napumpuje vzláštní vzrušení a vše se pro vás náhle změní.
Okolí vám již nebude připadat tak šedé a na nepříjemně dorážející mráz okamžitě zapomenete. Pověry které předpovídají že v zimním období se nedají kapři ulovit, jsou již dávno překonány. V posledních měsících roku vody rychle klesá a tehdy se pro nás kapraření stává kritické.

Přijímání potravy v zimním období

Při náhlých poklesech teplot jsou kapři nuceni změnit své chování při hledání potravy a okamžitě po poklesu teploty přestávají přijímat potravu.to však trvá jen krátkou dobu. Při vyrovnání teploty vody začínají opět s hledáním potravy, a svým krmným cyklem tím se dočkáme i záběrů. Jediné v čem se bude hledání potravy lišit od teplých dní je, že na většině vod budou přijímat potravu pravděpodobně jenom jednou nebo dvakrát během 24 hodin. Toto období je jen velmi krátké a může trvat třeba jen pouhou hodinu za den.

Teplota vody

V zimě není žádná teplota vody ideální. Nejnižší teplota, kdy se dá kapr lovit je 0°C. Potom voda zamrzá a nedá se dále chytat. V teplotách které se vyskytují v zimě-2°- 5°C je lov prakticky stejný. Zaleží však především na rybářích, s jakou důvěrou se vydají v takovémto čase na ryby, pokud nebudou mít alespoň částečnou důvěru ve svůj lov a úspěch, tak je lépe být doma u kamen v teple.

Ať je jakékoliv počasí, je důležité být vždy řádně připraven na nepohodu a tomu uzpůsobit své oblečení. Speciální rybářské oblečení se pravděpodobně vyvinulo rychleji, než samotná moderní udice.Na trhu je dnes spousta termoprádla na výběr. Takovéto teplé spodní prádlo a na vrch oblek z jednoho kusu, který je odolný větru a dešti, vás bezpečně ochrání i v nejtvrdších podmínkách. Teplé boty jsou též velmi důležité, neboť tzv. prochladnutí od nohou vás může vyřadit z rybaření i na delší čas. Pokud nebudete v suchu a především v teple tak se nikdy nemůžete plně soustředit na vylovení ryby z vody.

Zimní „horká" místa jsou často stejná jako v létě, i když můžeme vyhledávat úseky, u kterých jsou znatelné rozdíly v hloubce.Třeba hlubší průplavy mezi lavicemi, které stoupají prudce k hladině a podobně. Jedním z důvodů takového vyhledávání je po několika zimních slunečních dnech se voda na povrchu lavic mírně ohřeje a láká kapry ven z hloubky. Po lehkém ohřátí vody se i patentky a jiné přírodní druhy potravy stanou aktivnějšími.{C}{C}
Kapři milují kryt nad hlavou. Budou je proto i v zimě lákat stromy spadlé do vody a převislé křoviny. Do takovýchto míst bude v zimě snadnější nahazování, protože jejich kryt není tak hustý. Při zdolávání ryb si však dávejte stejný pozor na zamotání ryb jako v létě, neboť kapři bojují o svůj život i v zimě stejně zarputile.


Sestavení udice se podobá letnímu období. Na zarostlých vodách, které si normálně vyžadují silný vlasec nebo pletenku, můžete bez obav vyměnit za slabší, protože jsou podvodní porosty silně redukovány.Také indikátory záběru není potřeba měnit. Mějte však na paměti, že jediné upozornění na záběr může být jen nepatrný pohyb špičky prutu a proto je zapotřebí si dát záležet na celkovém seřízení udice.

Zcela určitě v zimním období nepoužijeme všechny nástrahy jako v letním období. Nástrahy které zavisí na přírodních olejích, jako ořechy a pod. se stávají málo efektivními. S poklesem teploty se tyto oleje stávají málo rozpustnými a proto jejich atraktivnost klesá. Ze všech drobných hromadných nástrah si v tomto trpkém čase zachovává vysokou účinost kukuřice. Boilies zůstávají i v zimě výbornou nástrahou, ale vyvarujte se směsí, které mají základ v olejových příměsích. Mezi jedny z lepších a účinějších patří sladčí příchutě jako jsou jahody, javorový sirup, borůvky.. . V zimě také lze používat ke zvýraznění atraktivnosti koncentrovaná sladidla jako je například cukerin a pod. Domácí směsi připravené pro zimu mají po přidání 1-2% sladidla určitě větší účinost.Také kupované boilies se dají přestříknutím těmito příchutěmi hodně vylepšit. Avšak doba a vývoj nástrah jde neustále velkým tempem dopředu a tak v součastnosti jsou k mání i boilies speciálně pro zimní období.

Když jste se rozhodli pro určitý druh zimní nástrahy, vyvarujte se bohatého vnadění, protože můžete rybu lehce překrmit. Na kratších výletech za potravou přijme jeden kapr mezi 10-20 boilies.Nabídnete-li jenom o pár víc, vaše naděje se snižují. Kde je to možné, vyplatí se denně prohodit místo malým množstvím návnady a navyknout kapra, aby ji pravidelně přijímal. Když budete zkoušet místo toho sypat jednou týdně velké množství návnady, zjistíte že 90% z ní po několika dnech leží na dně netknuto. Pravděpodobně se začne kazit a bude kapra odrazovat. Postačí nám opravdu 5-6 kuliček hozených k naší nástraze. Celý trik spočívá v jednoduchosti. Vytipujte si krmné místo a zůstaňtě mu věrni .Když je potřeba vnadit, návnada musí ležet vždy v okolí nástrahy.

Během hladových zimních měsíců se u racků a kachen vyvíjí velká obliba boilies. Naučí se spojovat zvuk výstřelu prakem s potravou. Rackové jsou schopni zachytit boilies při dopadu na hladinu nebo i ve vzduchu. Nikdy si pak nemůžete být jistí ,kolik návnady zbylo pro ryby dole ve vodě. Zde se velmi dobře uplatní pva systémy.Tady máte největší šanci, že se boilie dostane k určenému cíli.


 

Rady pro lov na pstruhové vodě

19. 04. 2015

16.dubna... Pro většinu lidí obyčejný den, pro většinu rybářů také. Ale pro vláčkaře, vlastnící pstruhovou povolenku, zlomový den sezony! V tento den se nám totiž otevírá možnost lovu přívlačí na pstruhových vodách.

Má to ale jeden háček...V tomto období se do pstruhových vod vysazují potočáci i duháci malých rozměrů, které zpravidla nepřesahují 25 cm. Tito malí, hladoví dorostenci se bezhlavě vrhají na vše, co se před nimi blýskne. Rotačka, wobler, twister, nic jim neunikne. Toto je náš největší ,,nepřítel" v cestě za trofejním pstruhem.

Zpravidla máte 3 možnosti, jak ho porazit. Můžete počkat, až bude drtivá většina těchto pstroužků ulovena a odnesena ,,sportovními rybáři" za účelem obživy. Nebo se můžete pohybovat kolem vody indiánskou chůzí a pomocí polarizačních brýlí velkého pstruha ,,vystopovat" a nahodit mu přímo před tlamu. Ale šance na to, že zabere, je velmi malá. Třetí možností, která jako jediná připadá v úvahu, je pouze pro odhodlané, trpělivé a nebojácné rybáře.

Proč odhodlané? Protože jedině tím, že budete chtít a dělat pro to vše, máte šanci velikána ulovit. Trpělivé? Pokud nejste vysloveně šťastnými lovci, můžete čekat na záběr obra i desítky vycházek. A nebojácné? To souvisí s finančními možnostmi. Velký pstruh se jen těžko bude zdržovat v otevřeném prostranství řeky. Raději najde své útočiště v oblasti prohlubní, ponořených stromů, pod převislými větvemi a nebo za kamenem. Je tedy potřeba počítat s tím, že nějakou tu rotačku nebo wobler ztratíme. S tím se ale nedá nic dělat a pokud o obra řeky opravdu stojíte, musíte riskovat a možné ztráty obětovat.

Pokud jde o volbu nástrahy, vyzkoušejte prvně osvědčenou nástrahu do místní vody - ať už wobler v barvě plotice nebo pstruha, rotačku stříbrné nebo zlaté barvy, tak i reflexní twister všemožných tvarů. Mějte s sebou vždy 3 různé varianty těchto nástrah. Obvykle nosím wobler okolo 4 cm v barvě plotice, pstruha a zářivý wobler v zelené a oranžové barvě. U woblerů nezapomeňte na to, že jen 1 trojháček a bez protihrotů! Dále nosím stříbrnou, zlatou a stříbrnočervenou rotačku velikosti 1 až 2 s malým závažím, taktéž odstraňte protihrot. No a nakonec nějaké ty twistry - bílé, černé, zelené, červené, s flitry i bez. U twistra budete mít jen jeden jednoháček (jig), i tak ale protihrot odstraňte. Na některých vodách mohou být úspěšní i různí smáčci, nebo i netradiční gumové nástrahy, jako například ráček.

S přesnou volbou úspěšné nástrahy vám nepomůžu, protože na každém revíru funguje něco jiného. Tu si musíte najít sami metodou pokus - omyl. Nyní se podívejme na další vybavení. Prut by neměl být příliš dlouhý (ideální delka je 1,7 - 2,5 m) - aby vám nepřekážel v okolí stromů a jiných překážek, měl by mít měkčí špičku (vrhací zátěž 5-25 g) - abyste dobře rozpoznali záběry a měl by být co nejlehčí - aby se vám s ním dobře manipulovalo. Každý výrobce nabízí kvalitní proutky na tuto přívlač a tak si určitě každý z vás vybere. Naviják - opět se dá najít spoustu kvalitních navijáčků, by neměl být příliš velký, tak 20 nebo 30 bohatě postačí. Na něj pak vlasec o průměru 0,15 - 0,22 mm, ideálně fluorocarbonový. Schválně zdůrazňuji vlasec, protože pletená šnůra je sice vynikající pomocník, ale oproti vlasci je ve vodě výrazně viditelnější. To lze vyřešit tím, že na pletenku navážete poslední 2 - 3 metry fluorocarbonu výše zmíněného průměru. Obratlík s karabinkou nepoužívejte, protože chytáte na malé nástrahy, které by nechodili správně.

Nástrahy tedy navažte přímo na vlasec. Nezapomeňte na podběrák a povinnou rybářskou výbavu (metr a peán + pochopitelně povolenka) a můžete vyrazit.
Systematicky pročesejte každou tůň, ponořenou větev nebo kamen, na každém příhodném místě vyzkoušejte různé nástrahy. Pokud i na větší nástrahy budete tahat malé pstroužky, přejděte raději na jiné místo. Nástrahu zkuste vodit klasickými skákavými pohyby, když se nebude dít nic, vyzkoušejte ji vést přímo bez větších výkyvů a nebo naopak až nepřirozenými skoky.

Výše zmíněné rady jsou jen základem k tomu, abyste velkého pstruha přelstili. Samozřejmě vám úspěch nemůžu zaručit, ale pokud budete mít štěstí, podaří se vám to. Pokud ne, rozhodně nemůžete říct, že v dané vodě velký pstruh není. On tam je, ale je prostě lepší než vy. I to ale k rybařině patří a o to víc pak potěší, když se vám ho pak podaří zdolat... :) . A ještě jedna věc - až budete mít velkého pstruha v rukou, pusťte ho! A pokud vás stále budou zlobit malí pstruzi, zacházejte s nimi opatrně. I malý pstruh je ryba a třeba právě on bude tím pstruhem, který bude za pár let vaším životním! Musíme si vážit každé ulovené ryby. Proč? Protože ryby nejsou nesmrtelné a pokud si jich nebudeme vážit, přijde čas, kdy úplně vymizí...